Ładowanie Wydarzenia

« All Events

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
ponwtośroczwpiąsobnie
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NEWSLETTER
INFO
DODANE 2005/01/15

Wydanie książki „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie, i po Zagładzie”

15 stycznia 2005 roku w Państwowym Teatrze Żydowskim odbyła się prezentacja książki „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie” autorstwa Barbary Engelking, Feliksa Tycha, Andrzeja Żbikowskiego i Jolanty Żyndul pod redakcją naukową prof. Feliksa Tycha, będącej dziełem dokumentującym historię i kulturę polskich Żydów ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień Holocaustu.

12-14 marca 2005 roku w domu szkoleniowym CODN w Sulejówku odbyło się szkolenie dla nauczycieli pt. „Jak pracować z wykorzystaniem książki „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie”. Szkolenie zostało zorganizowane wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

W 2005 roku zorganizowano też siedem spotkań promocyjnych połączonych z bezpłatnym przekazywaniem książki szkołom. Spotkania te odbyły się w Gdańsku, Katowicach, Częstochowie, Olsztynie, Słubicach, Warszawie i Bełżcu.

 

Więcej o książce „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie”

Opracowania i wydania książki Fundacja Shalom podjęła się wraz z gronem osób współpracujących – historyków, socjologów i filozofów, a inicjatywa ta wynikała z przekonania o niezbędności publikacji traktującej dzieje Żydów polskich rzetelnie i wyczerpująco, mówiącej prawdę o kwestiach pomijanych milczeniem. Książka ukazała się w momencie szczególnym – w 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Jej autorami są znani badacze historii Żydów z Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk i Żydowskiego Instytutu Historycznego: Barbara Engelking, Feliks Tych, Andrzej Żbikowski i Jolanta Żyndul. Redakcji naukowej nad książką podjął się prof. Feliks Tych. Cały nakład zostanie przekazany w darze dla polskich szkół. Pragniemy, aby książka była dostępna dla uczniów z całej Polski, także z małych miejscowości, w których trudno o dostęp do dobrze zaopatrzonych bibliotek i archiwów. Wobec problemów finansowych, z jakimi często borykają się biblioteki szkolne Fundacja Shalom wystąpiła z inicjatywą wydania książki, którą szkoły otrzymają w prezencie. Jesteśmy przekonani, że pozycja ta będzie przydatna w kształceniu młodzieży i przełamywaniu stereotypów obecnych nadal w polskim społeczeństwie. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na bezpłatną dystrybucję książki do wszystkich szkół w Polsce. W pierwszej kolejności trafi o­na do publicznych liceów ogólnokształcących i profilowanych. Książka adresowana jest przede wszystkim do młodych odbiorców – uczniów szkół średnich i gimnazjów. Poprzez zwartą narrację i bogato ilustrowaną formę pomoże o­na zapoznać się z wielowiekową historią polskich Żydów i ich bogatym dziedzictwem kulturowym. Szczególny charakter odbiorcy książki wymagał przedstawienia obszernej i trudnej problematyki w sposób przystępny – za pomocą ciekawej narracji, licznych ilustracji i przemyślanego układu graficznego. Oprawy graficznej podjął się Tomasz Lec, doboru ilustracji dokonał Jan Jagielski z Działu Dokumentacji Zabytków Żydowskiego Instytutu Historycznego. Praca konsultowana była ze specjalistami, doświadczonymi w pracy z młodzieżą i tworzeniu publikacji do niej kierowanych. Książka pomyślana jest również jako materiał pomocniczy dla nauczycieli historii i przedmiotów humanistycznych. Jest zaopatrzona w mapy, diagramy, informacje statystyczne, fragmenty ważnych świadectw i dokumentów. W książce znajdą dla siebie ważne informacje zarówno osoby po raz pierwszy zapoznające się z tematem, jak i znawcy przedmiotu.

Książka została wydana dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, The Task Force for International Co-operation o­n Holocaust Education, Remembrance and Research oraz Fundacji Shalom.

edukacja