Golda_Tencer_medium_1Gołda Tencer

Dyrektor Fundacji Shalom

 

Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka. Uczyła się w legendarnej szkole im. Pereca w Łodzi, gdzie zdała maturę także w języku jidysz, którym włada biegle. W 1969 roku przeniosła się z Łodzi do Warszawy i związała się w Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła także Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim, podyplomowe studia menadżerskie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Sztuki Mediów ASP.

 

Odtwórczyni licznych ról teatralnych, głównie z repertuaru klasyki oraz współczesnej dramaturgii żydowskiej, między innymi: Leah w „Dybuku” Sz. An-skiego (reż. Sz. Szurmiej), Cyne w „Zielonych polach” P. Hirszbejna (reż. Sz. Szurmiej), Bejłka w „Wielkiej wygranej” Sz. Alejchema (reż. J. Rotbaum), Szoszy w „Śnie o Goldfadenie” (reż. J. Rotbaum). Występowała w wielu polskich i międzynarodowych produkcjach filmowych, jak: „David” w reż. P. Lilenthala (Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Zachodnim), „Siła złego na jednego”, czyli „Alles auf Zucker!” w reż. D. Leviego (Niemcy), , „Austeria” w reż. J. Kawalerowicza, „Miłość i wojna” w reż. M. Mizrahiego (Stany Zjednoczone). Reżyserka spektakli takich, jak m.in.: „Trubadur z Galicji”, „Cud purymowy”, „Dla mnie bomba”, razem z Szymonem Szurmiejem: „My, Żydzi polscy” J. Tuwima, „Ballada o brunatnym teatrze”, „Kamienica na Nalewkach”, „Bonjour Monsieur Chagall”, „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”.

 

W 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym: „Proszę Państwa, będzie wojna!” w reż. Moniki Strzępki, odbywającym się w ramach 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

Inicjatorka i autorka działań artystycznych oraz edukacyjnych, mających na celu ochronę dziedzictwa kulturalnego polskich Żydów. Założycielka istniejącej od 1988 roku Fundacji Shalom, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, założycielka żydowskiego przedszkola Lauder Morasha. Dzięki jej inicjatywie oraz Stowarzyszeniu Janusza Korczaka zbudowano pomnik Janusza Korczaka (1999 rok). Dała również impuls do ufundowania pamiątkowej tablicy, wmurowanej w budynek Dworca Gdańskiego na 40. rocznicę Marca ’68. Fundacja Shalom oraz Fundacja Polsko-Niemiecka dokonały także renowacji Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Podczas 65. oraz 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim nadzorowała część artystyczną obchodów, zapraszając na koncert galowy w Teatrze Wielki-Operze Narodowej m.in. Filharmonię Izraelską pod batutą Zubina Mehty.

 

Ważną część jej działalności stanowią projekty rozszerzające wiedzę o kulturze żydowskiej, takie jak konkurs wiedzy „Kultura i historia Żydów w Polsce”, organizowany od roku 1993, czy wydanie licznych książek, w tym „Pamięć. Historia Żydów przed, w czasie i po Zagładzie”, a także tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej „Nic darowane” w pięciu językach – w tym po raz pierwszy w języku jidysz. Zorganizowana przez nią w 1996 wystawa „I ciągle widzę ich twarze…” odwiedziła  dotąd blisko 30 krajów, między innymi Stany Zjednoczone, Francję i Meksyk. Od 2009 roku piastowała stanowisko wicedyrektora, a od 2015 dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Żydowskiego im. E.R. i I. Kamińskich.

 

Za swoją działalność została wyróżniona licznymi odznaczeniami, w tym Złotą Lirą, najwyższym odznaczeniem przyznawanym w Izraelu za osiągnięcia w propagowaniu kultury żydowskiej. W Polsce otrzymała: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2014 roku  otrzymała także Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

 

W planach ma stworzenie rady artystycznej przy Teatrze Żydowskim, do której swój akces zgłosili już tak wybitni przedstawiciele kultury polskiej jak prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, prof. Lech Majewski, Maciej Wojtyszko, dr Jacob Weitzner, dr Piotr Paziński, dr Karolina Szymaniak, Jan Szurmiej, Sylwia Chutnik, Ryszard Marek Groński, Marian Turski oraz Józef Hen.